Kritikerroste "Halens historie" til Frankrike
Hvordan ville livet vært om mennesker hadde hale? "Halens historie" er en vakker og herlig fremmedartet bildebok som later som den er en faktabok – om halens historie. Nå er den solgt til Frankrike.
Hvordan ville livet vært om mennesker hadde hale? "Halens historie" er en vakker og herlig fremmedartet bildebok som later som den er en faktabok – om halens historie. Nå er den solgt til Frankrike.
Andreas Viestad gir deg svar på hvordan restene fra festmåltidet kan få nytt liv i den nye kokeboka «Noe godt hver dag». Året består av 365 dager, og hver dag må vi spise. Noen ganger spiser vi i en fei, andre ganger sammen med hele familien rundt bordet. Hovedbudskapet i Andreas Viestads nye bok er at du bør unne deg å spise noe godt hver eneste dag
Tor Bomann-Larsens monumentale verk om kong Haakon og dronning Maud, er blitt en av de mest betydelige fortellinger om Norges historie. Årets bok, Svaret, representerer nok et høydepunkt i denne sagaen. Svaret er nå trykket i et opplag på 17 000 eksemplar, og kritikerne har vært rause med lovord i sine anmeldelser.
Flyter du greit avgårde, men har lyst til å begynne skiseongen med skikkelig fart på skia?
Roy Jacobsens roman De usynlige fortsetter å selge. Nå er det samlede opplaget hele 100 000 eksemplarer. Boken har ligget høyt på bestselgerlisten siden utgivelsen i midten av august og har fått overveldende gode kritikker.
Gro Dahles kritikerroste bildebok "Krigen" utkom tidligere i høst. Nå er rettighetene solgt til både Sverige og Danmark.
Å synge Taube er å oppleve livet litt sterkere, litt tydeligere, litt mer.
Knut Nærum og fire av forfatterne bak Nytt på nytt har bestemt seg for å legge ut hele Busemannen på twitter. En ny setning legges daglig ut på https://twitter.com/BusemannenHele og forfatterne regner med at det vil ta rundt 18 år før boka er lagt ut i sin helhet. Busemannen en saftig parodi på Jo Nesbøs Harry Hole-bøker.
Vagant 4/13 tar for seg det litterære essayet. Årets utgivelser av bl.a. Karl Ove Knausgård, Geir Gulliksen og Vigdis Hjorth viser at essayet står høyt i kurs i samtidslitteraturen, selv om det kjemper en hard kamp om kulturpolitiske kroner og oppmerksomhet i mediene. Hva gjør essayet så viktig?
Onsdag 4/12 kl. 15.30: Lansering og paneldebatt, Valebrokks metode Torsdag 5/12 kl. 18.00: Hobbykveld
Brageprisvinner "Så vakker du er" av Brynjulf Jung Tjønn er solgt til Danmark. Forlaget Rosinante & Co vant budkampen og utgir boka på sitt imprint-forlag Høst & Søn, som også utgir Stian Holes bøker i Danmark.
Astrid Lindgrens julefortelling "Nissen er våken" ble trykket i bl.a. Tyskland og USA for mange år siden, men ble først i fjor funnet igjen hos det tyske forlaget, og utgitt første gang på svensk. Nå gjør Cappelen Damm den stemningsfulle historien tilgjengelig for norske lesere.