Gå videre til innhold
De tre nominerte kokebøkene fra Cappelen Damm til Norlis kokebokpris 2025: «Fra mormors kjøkken», «Sommer», «Mezeboka». Foto: Cappelen Damm

Pressemelding -

Cappelen Damm med 3 av 5 finalister til Norlis kokebokpris 2025

For andre år på rad er Cappelen Damm sterkt representert blant de nominerte til Norlis kokebokpris 2025 med hele tre av fem finalister.

Hvert år siden 2008 deler Norli ut prisen «Beste norske kokebok» hvor en dyktig jury med lidenskap for mat, design og språk, vurderer og nominerer de fem beste kokebøkene – og kårer en verdig vinner.

De nominerte bøkene fra Cappelen Damm er:

Noen fantastiske fine bøker!

— I år som i fjor er dette over all forventning! sier redaktør Mona Bristøl. Vi er så stolte over våre tre forfattere som hver på sin måte har laget noen fantastiske fine bøker.

— Vi fortsetter vår satsing på gode kokebokkonsepter laget av de beste folkene. Suverene samarbeid mellom designere, fotografer, forfattere og forlag har resultert i nok en rekke prisnominerte bøker. Gratulerer til samtlige!

Fra mormors kjøkken av Live Krangnes Edvardsen

Live Krangnes Edvardsen er kokk og har blant annet jobbet som kjøkkensjef på restaurant Credo i Trondheim. Hun har også vært dommer i TV-suksessen Masterchef unge talenter og som mentor på Kokkeskolen. Nylig vant hun She Phi-prisen, en nyopprettet pris som løfter frem unge kvinner på Nordmøre, som utmerker seg med engasjement, pågangsmot og visjon. Fra mormors kjøkken, som hun har skrevet sammen med sin mormor Ella, fremmer tradisjonsmat fra Nordmøre.

Juryens begrunnelse: I Fra mormors kjøkken vender stjernekokken hjem til mormor på Nordmøre, og møtet mellom to generasjoner har resultert i en nesten magisk vakker kokebok som oser av kjærlighet og hyllest til den norske tradisjonsmaten. Boken er en kombinasjon av fine fortellinger og oppskrifter, som tematisk svinger fra sukkerbakst til hjortejakt.

Sommer av Lise Finckenhagen

Lise Finckenhagen er en av Norges mest etablerte matformidlere, kjent gjennom NRK, godt.no og en lang rekke TV-programmer. Sommer er den første boken i en kokebokserie hvor Lise Finckenhagen hyller årstidene og viser fram de beste råvarene fra hver sesong.

Juryens begrunnelse: Sommer av Lise Finckenhagen er en lys og lett bok om enkel sommerlig mat som gir deg lyst til å prøve oppskriftene hjemme hos deg selv. Lise Finckenhagen er en dyktig kokk, en god skribent og en flott matformidler. Oppskriftene er ledsaget av personlige tekster som forklarer rettene godt. Bildene er innbydende og teknisk gode.

Mezeboka av Vidar Bergum

Vidar Bergum er bosatt i Tyrkia hvor han jobber med matbloggen Et kjøkken i Istanbul (etkjokken.com). Fra bloggen deler han oppskrifter, men skriver også litt om matrettenes historie og om Tyrkia og Istanbuls rike kulturarv.

Juryens begrunnelse: Mezeboka av Vidar Bergum oppsummerer tjue år med studier av og smaking på tyrkisk matkultur, et prosjekt som tidligere har gitt oss tre fine bøker. Leserne får denne gang bli med på et smakfullt, fargerikt og fristende dypdykk i regionens berømte småmat, meze, i en godt designet kokebok.

Beste norske kokebok

Norlis Kokebokpris har blitt delt ut årlig siden 2008. Forlag melder på sine kandidater blant årets kokebokutgivelser. En fagjury vurderer bidragene og nominerer fem finalister, før vinneren kåres.

Related links

Emner

Kategorier

Kontakter

  • nominerte kokebøker.webp
    Lisens:
    Bruk i media
    Filformat:
    .webp
    Størrelse:
    1920 x 1080, 383 KB
    Last ned
  • a1fafb691d1fa144c1184319f896e478fedad815-2351x3024.jpg
    Lisens:
    Bruk i media
    Filformat:
    .jpg
    Størrelse:
    2351 x 3024, 581 KB
    Last ned