Erlend Loe er tilbake med Doppler
Velkommen til Doppler-kveld. Erlend Loe leser og forteller hos Cappelen Damm torsdag 24 september klokken 1900.
Velkommen til Doppler-kveld. Erlend Loe leser og forteller hos Cappelen Damm torsdag 24 september klokken 1900.
"Trolle og den magiske fela" forener Alexander Rybaks musikalitet med hans forkjærlighet for den norske eventyrtradisjonen. Det er en fortelling om å våge å være annerledes og om å akseptere det som er annerledes ved andre. Boka og dens univers er tett sammenvevd med nyskrevet musikk av og med bl.a. Alexander Rybak.
Hellbillies er en suksesshistorie, med mer enn 900 000 solgte plater, 1600 spilte konserter og et drøss av hederspriser. I år feirer bandet 25-årsjubileum. Feiringen smeller i gang torsdag 17. september med lansering av biografien og fotoutstillingen Hellbillies 25. I november legger bandet ut på jubileumsturné.
Fenomenet "Kaninen som så gjerne ville sovne" av svenske Carl-Johan Forssén Ehrlin er blitt en internasjonal bestselger, og hylles av småbarnsforeldre verden over. Cappelen Damm har etter intense budrunder skaffet seg de norske rettighetene, og utgir boka allerede 22. oktober.
En samtale om hjelp Lindis Hurum er feltkoordinator i Leger uten grenser. I morgen kommer hun hjem fra oppdrag på en båt i Middelhavet, hvor hun har hjulpet flykninger på havet. Onsdag deltar hun på et gratis lunsjarrangement hos Cappelen Damm klokken 1300. Hun samtaler med filosof Øyvind Kvalnes om temaet Hjelp.
I november fyller lyrikeren Knut Ødegård 70 år og i den forbindelse gir Cappelen Damm ut boken Drankarar og galningar. Dikt i utval. Det er et utvalg av hans store produksjon, redigert av Endre Ruset og med etterord av Steinar Opstad. Samtidig kommer Ødegård med band III av sin gjendiktning av Edda-dikt: Heltedikt. Del 1.
Tett på Saabye Christensen i ny podcast Denne uken møter vi Saabye Christensen i et åpenhjertig dybdeintervju med Hallgeir Opedal i en av landets mest populære podcaster, Bokpod. Her snakkes det om Beatles, bilturer, pinligheter som litterært drivstoff og om Se og Hør-bildet Saabye Christensen håper aldri kommer på trykk.
Samtidig med Britt Karin Larsens syvende og siste bok om folket fra Finnskogen har Gyldendal Danmark kjøpt hele serien for utgivelse. Serien utgis fortløpende fra neste år. Kaldere mot natten avslutter Britt Karin Larsens kritikerroste serie om folket fra Finnskogen. Det syvende og siste bindet starter med andre verdenskrig og går femti år frem i tid.
I disse dager lanseres antologien De Castbergske Barnelover 1915-2015, der en rekke dyktige og meningsberettigede bidragsytere belyser arven etter juristen og politikeren Johan Castberg og forvaltningen av denne. Blant disse er barneombud Anne Lindboe og tidligere justisminister Odd Einar Dørum. De nye barnelovene var i sin tid en viktig sosialpolitisk reform og et rettslig nybrottsarbeid.
Dorthe Skappels strikkesuksess har vært eventyrlig. Nå er hun aktuell med ny bok.
I Boka du lager selv viser Arne & Carlos hvordan du kan lage og bruke dine egne visuelle kunstdagbøker. Art Journaling er allerede en stor trend utenlands. Allerede før norsk utgivelse ble rettighetene til Boka du lager selv solgt til Danmark, Finland, Nederland, USA/Storbritannia og Frankrike.
På vei fra Atocha stasjon er den kritikerroste, unge poeten Ben Lerners debutbok. Da romanen kom ut på det lille forlaget Coffe House Press i 2011, var det nok ingen som hadde trodd at den skulle bli Jonathan Franzens favorittbok og hyllet av James Wood i The New Yorker. Denne uken er Ben Lerner i Oslo sammen med den norske utgaven av boken.