Gå videre til innhold

Nyhetsarkiv

  • "ABC for barske barn" er en bok full av absurde innfall sammen med alfabetets logikk. Boken er skrevet av Anne Østgaard og sprelsk illustrert av Johan Reisang. Illustrasjon: Johan Reisang. Foto: Tonje Skjervold.

    Det er ikke bare Andrè Bjerke som kan skape morovers.

    "ABC for barske barn" er en samling morovers for små og store, der hver bokstav i alfabetet har et ramperim og en tullete tegning. Boken er skrevet av Anne Østgaard med illustrasjoner av Johan Reisang. En bok full av absurde innfall sammen med alfabetets logikk.

  • Velkommen til vårfestival 3.-5. mai

    Velkommen til vårfestival 3.-5. mai

    Cappelen Damm inviterer til en ny litteraturfestival for inspirasjon og leseglede. Her møter du noen av verdens ledende feelgood-romanforfattere og mange norske sakprosaforfattere. Vårfestivalen går av stabelen i Oslo 3. til 5. mai. "Dette er en flott mulighet for leserne til å komme og møte sine favorittforfattere", sier festivalsjef Knut Gørvell.

  • "Det felles eide - Forfattere om offentlig kunst i Oslo",  Omslagsdesign: Martin Lundell

    Forfattere om offentlig kunst i Oslo

    Torsdag førstkommende lanseres boken "Det felles eide - Forfattere om offentlig kunst i Oslo" hvor ​sju markante skjønnlitterære forfattere skriver om sitt forhold til kunst i Oslo.

  • Marta Breen og Jenny Jordahl lanserte 8. mars sitt fjerde samarbeidsprosjekt: Kvinner i kamp - 150 års kamp for frihet, likhet og søsterskap

    Historien om kvinnekamp gjør stor suksess i utlandet

    Forfatter Marta Breen og illustratør Jenny Jordahl opplever stor suksess med feministisk tegneserie - denne gang i utlandet! Boken Kvinner i kamp er etter barnebokmessen i Bologna og i forkant av London Book Fair en av de absolutt største snakkisene. Boken er på kort tid solgt til syv land: USA, Sverige, Danmark, Korea, Albania, Italia og Frankrike.

  • Jenta i veggen er en dokumentarroman for ungdom, som forteller den ukjente historien om den unge, jødiske Tronheimsjenta Betzy Rosenberg, som på mirakuløst vis overlevde andre verdenskrig.

    Bok om ukjent Anne Frank-historie lanseres på Holocaust-senteret

    Mandag førstkommende, 9. april kl. 14.00, lanseres Lena Lindahls bok, "Jenta i veggen. I skjule for nazistene" på Holocaust-senteret, Bygdøy i Oslo. Direktør ved senteret, Guri Hjeltnes, vil samtale med forfatteren. Boken forteller den ukjente historien om Betzy Rosenberg, en ung, jødisk jente, som overlevde andre verdenskrig skult i en hytte utenfor Trondheim.

  • De usynlige er blitt nominert til to av verdens viktigste litterære priser! Roy Jacobsens roman De usynlige er en av ti nominerte til Dublin Literary Award. Tidligere har den også vært nominert til den internasjonale Man Booker-prisen.

    Roy Jacobsen kan vinne en av verdens viktigste litterære priser

    Roy Jacobsens kritikerroste roman​ De usynlige er på kortlisten til ​Dublin Literary Award. Prisen omtales som verdens mest verdifulle litterære pris som deles ut ​årlig til enkeltstående verk ​publisert på engelsk. ​Av de 150 bøkene som var plukket ut på langlisten for 2018 står nå kun 10 igjen på kortlisten.

  • "Sabotør" er tegnet og skrevet av John S. Jamtli. Jamtli evner å fortelle norsk krigshistorie på en frisk og ny måte. "Sabotør" er en fiktiv historie i en virkelig setting. Jamtli er en norsk illustratør og tegneserieskaper.

    Terrordømt og omdiskutert

    Den 9. april 1940 inntok nazistene Norge. Okkupasjonen fører til forfølgelse, fengsling og henrettelser. 9.april 2018 lanseres boken om den terrordømte Osvald-gruppen. Flere gjør motstand mot det nye regimet og kjemper for et fritt Norge. Men motstandskampen hadde sin pris. Etter krigen ble medlemmer av den såkalte Osvald-gruppen dømt for terror. "Sabotør" er røverhistorie fra krigen.

  • Escobar besøker en rekke norske byer når han nå lanserer sin nye bok "Pablo Escobar Det faren min aldri fortalte."

    Escobar på Norgesturne

    Juan Pablo Escobar er sønnen til historiens mest kjente narkobaron, Pablo Escobar. ​Neste uke besøker han Norge. ​Han har tidligere skrevet boken ​"Min far – Pablo Escobar" og er nå aktuell med ​​"Pablo Escobar Det faren min aldri fortalte". I denne boken kommer han med ny ​og oppsiktsvekkende informasjon.

  • ​"Den magiske pappesken" er kunstneren Kristin Bortolottis (tidligere Kristin Frogner) bokdebut.

    Fra skuespiller til barnebokforfatter

    "For et par år siden, fikk jeg beskjed om at et av barna mine antagelig ikke kom til å utvikle fantasi," sier kunstner Kristin Bortolotti. Hun er nok mest kjent som skuespiller Kristin Frogner, som spilte Charlotte Anker Hansen i Hotell Cæsar. Nå har hun skrevet og illustrert en bildebok inspirert av sønnen.

  • Hvorfor fortsetter russerne å støtte opp under et for vestlige øyne stadig mer undertrykkende regime? Det er spørsmålet Bernhard L Mohr forsøker å svare på i sin bok "Hvorfor stemmer russerne på Putin?"

    Valget kan endre Russland, sier russlandskjenner Bernhard L. Mohr

    Når innbyggerne i verdens største land Russland går til valgurnen i dag, er seierherren utropt på forhånd: Vladimir Putin vil bli valgt til president for fjerde gang. Forfatter og russlandskjenner Bernhard L. Mohr, som nylig ga ut den kritikerroste boken ​Hvorfor stemmer russerne på Putin?, tror presidentvalget kan markere starten på en periode med større bevegelse i russisk politikk.

  • Mulegutten tar utgangspunkt i Asbjørnsen og Moes eventyr, Risen som ikke hadde noe hjerte på seg, og er en moderne og humoristisk Askeladdenfortelling.

    Øyvind Torseter nominert til Deutscher Jugendliteraturpreis 2018 for bildeboken Mulegutten!

    llustratøren og forfatteren Øyvind Torseter er en av Norges mest prisbelønte kunstnere. Nå er han nominert til den prestisjefylte Deutsche Jugendliteraturpreis 2018 for sin Mulegutten, en bildebok som ble tildelt Kritikerprisen da den kom ut i 2015. Vinneren av den gjeve Jugendliteraturpreis offentliggjøres under den årlige bokmessen i Frankfurt i oktober.

Vis mer